1926 MK da cinsiyete bağlı ayrımcılık yapan düzenlemeler yasadan çıkarılmıştır. Türkiye cinsiyete dayalı düzenlemeri yasaklayıcı uluslararası sözleşmeyi imzalamış ve yürürlülüğe koymuştur. Ancak yine de bazı düzenlemeler varlığını sürdürüyor. Örneğin kadının kocasının soyadını kullanması ile ilgili kanun. Bu kanundaki sözleşmeler yasa hükmündedir. Onlara özel bir kurum tahsis edilmiştir.

Cinsiyete bağlı ayrımcılığı Avrupa insan hakları sözleşmesi insan haklarının ihlali sayar.

‘Evlilik sona ermişse, kadın evliliğn sona ermesinden sonra başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez.
Kanundaki evlenemez sözcüğü ne anlama gelir? Böyle bir evlenme olmayacağı için akıbeti de olmaz. Eğer nikah memuru 300 gün geçmeden çeşitli nedenlerlenikahı kıymışsa bu geçici engeldir.Evlenme geçici geçersizdir.

Evlenmede esasa ilişkin koşullar var, şekle ilişkin koşullar yoksa burada iyi niyet ileri sürülemez. Evlilik geçersiz olur.

İzmir avukat..

İzmir avukatları yargıtayın Ankarada bulunması nedeniyle sık sık Ankaradaki iyi boşanma,ceza,icra ve bilişim avukatlarına başvururlar. İzmirde de işinde iyi ve uzman bir çok avukat bulunur. Ancak davanızı açmadan önce tecrübeli bir avukat bulmanız çok çok önemlidir. Özellikle bilişim ve boşanma avukatlığı özel hukuk alanları olduğu için bu konularda açacağınız bir davada tecrübeli avukatlarla çalışmanız sizin için iyi olacaktır.