Bu evlilik dışı bir meseledir. Ama kişiler çocuk doğduktan sonra evlenirse çocuk evlilik içi olur. Doğum, bir statünün kazanılmasıyla belirleyici etken değildir. Çocuk evlilik dışı doğmuş, babası onu tanımamış ve baba hakkında bir dava açılmışsa çocuk soybağsız, babasız bir çocuktur. Nüfuz cüzdanına hayalden bir baba adı yazılır. Eğer baba bu çocuğu kabul etmişse sadece yasadaki şekle uymak koşuluyla onu tanıyabilir.

Örneğin baba öldükten sonra evlilik dışı olan bir çocuk mirasçı olarak ortaya çıkarsa bu durumda mezar açılıp dna testi yapılabilir. Ancak bu yeni yasada tamamen kaldırılmıştır.
Hak ehliyeti bakımından evlilik dışı ve evlilik içi doğan çocuk çok önemli yer tutar. Soybağı bakımından ikisi arasında fark vardır.

İzmir de miras avukatı..

İzmir avukatları yargıtayın Ankarada bulunması nedeniyle sık sık Ankaradaki iyi boşanma,ceza,icra ve bilişim avukatlarına başvururlar. İzmirde de işinde iyi ve uzman bir çok avukat bulunur. Ancak davanızı açmadan önce tecrübeli bir avukat bulmanız çok çok önemlidir. Özellikle bilişim ve boşanma avukatlığı özel hukuk alanları olduğu için bu konularda açacağınız bir davada tecrübeli avukatlarla çalışmanız sizin için iyi olacaktır.