Gerçek kişilerde hak ehliyeti; Bu eski deyişle medeni haklardan yararlanma ehliyetidir. Bu ehliyet haklara, borçlara, yükümlere ve ödevlere ehil olabilme, bunların öznesi olabilme ehliyetidir. Medeni usul hukuku alanında hak ehliyeti , davada taraf olabilme ehliyetidir. Husumet ehliyetidir.

Küçük bir bebek bile hak ehliyetine sahipken bir davada taraf olabilir. Ancak bu bebek hukuki işlem ehliyetine sahip olmadığı için dava açabilme ve dava yürütebilme olanağı yoktur. Bundan dolayı velisi veya vasisi dava açar. Ayırt etme gücüne sahip küçük kısıtlı söz konusu ve kişiye sıkı sıkıya bağlı haklar varsa, bunlar kendi başlarına yasal temsilcileri olmadan bu hakları kullanabildikleri için dava açabilirler. Ancak istisnai durumlarda yasal temsilcinin rızası olmalıdır.

İzmir de ceza avukatı sağlanır..

İzmir avukatları yargıtayın Ankarada bulunması nedeniyle sık sık Ankaradaki iyi boşanma,ceza,icra ve bilişim avukatlarına başvururlar. İzmirde de işinde iyi ve uzman bir çok avukat bulunur. Ancak davanızı açmadan önce tecrübeli bir avukat bulmanız çok çok önemlidir. Özellikle bilişim ve boşanma avukatlığı özel hukuk alanları olduğu için bu konularda açacağınız bir davada tecrübeli avukatlarla çalışmanız sizin için iyi olacaktır.