Doğum ve ölüm nüfus sicilindeki kayıtlarla ispat olunur. Nüfus sicilinde bir kayıt yoksa veya bulunan kaydın doğru olmadığı anlaşılırsa gerçek durum her türlü kanıtla ispat edilebilir.

Doğum ve ölümü bildirme yükümlülğü vardır. Yeni yasa metninde süreler açıkca belirtilmemiş olup ilgili yasalara yollama yapılmıştır. Her ilgili doğum ve ölümü bildirmekle yükümlüdür. doğum ve ölüm hususunda nüfus sicili , nüfus kütüğü özel ispat aracı mahiyetindedir.

Yani tanıdıklardan , yazılı belgelerden , bilirkişi raporlarından farklı olarak MK da düzenlenmiştir. Doğum ve ölüm nüfus sicilindeki kayıtlardan belli değil ise ve siciller kaybolmuş yakılmış ya da doğal afetlerle yok olmuşsa ne olur?

Nüfus sicilinde kayıt varsa veya bulunan kayıtlar doğru ise doğum ve ölüm nüfus siciline göre ispatlanır.
Eğer nüfus sicilinde kayıt yoksa gerçek durum her türlü kanıtla ispat edilebilir.

İzmir Avukat..

İzmir avukatları yargıtayın Ankarada bulunması nedeniyle sık sık Ankaradaki iyi boşanma,ceza,icra ve bilişim avukatlarına başvururlar. İzmirde de işinde iyi ve uzman bir çok avukat bulunur. Ancak davanızı açmadan önce tecrübeli bir avukat bulmanız çok çok önemlidir. Özellikle bilişim ve boşanma avukatlığı özel hukuk alanları olduğu için bu konularda açacağınız bir davada tecrübeli avukatlarla çalışmanız sizin için iyi olacaktır.